Doğum

Doğum

Doğuma hazırlık süreci, doğum anı ve sonrası her anne ve bebek için biricik ve özeldir. Bu kendine has yolculukta annelerin bebeklerine sağlık ve huzurla kavuşması, annenin doktoruna duyduğu güvenle perçinlenir.

Bu yolculuğun hem sizin hem de bebeğiniz için sorunsuz geçmesi en kıymetli önceliktir. Bebeğinizin dünyaya ‘Merhaba!’ dediği bu ilk anın mahremiyetine büyük saygı duymak ve bebeğinizin gelişimini bu çerçevede takip etmek çok önemlidir.

Doğum Yöntemleri

Doğumun yöntemine karar verilirken esas olan anne ve bebeğin sağlıkla birbirine kavuşmasıdır. Annenin ve bebeğin sağlık durumu göz önüne alınarak doktorunuzun uzmanlığı ile doğumun şekline birlikte karar verilir. Ancak şunu unutmamakta fayda var ki; siz planlar yapsanız da kendisi için en rahat yolu yine bebeğiniz seçecektir.

Normal Doğum

Her şey yolunda gittiği sürece annenin tercihi de bu yönde olursa, genellikle ilk başvurulan ve herhangi bir cerrahi müdahale içermeyen yöntemdir.

Sezaryen Doğum

Bebek ve annenin sağlığını göz önünde bulundurarak, ihtiyaç duyulduğunda bebeği sağlıkla hayata getirebilmek için başvurulan hayati cerrahi bir müdahaledir.

Suda Doğum

Anne ve bebeğin sağlığı elverdiği sürece suyun sakinleştirici ve kas gevşetici özelliğinden faydalanarak, su dolu bir küvet içerisinde doğuma hazırlık sürecinin ve doğumun gerçekleştirilmesidir.

SSVD

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum, önceki doğumlarında sezaryenle bebeğini doğurmuş annenin tıbbi koşulların elvermesi halinde bir sonraki doğumunda isterse vajinal yoldan doğum yapmasıdır.

Ebe ve Doğum Eşlikçisi

Doğum anında ebe bir lüks değil, bir ihtiyaçtır. Doğumda hem motivasyonunuzu yüksek tutmak, hem de doğumu rahat geçirmenizi sağlamak için bir ebe veya koçun yanınızda olması önerilir. Bu her zaman profesyonel bir kişi olmak zorunda değildir. Eşiniz, yakın gördüğünüz bir arkadaş ya da akrabanız olabilir.

Doğumda Hastane Seçimi

Doğumda doğru yöntemin seçilmesi kadar doğumun gerçekleştiği ortam da kritik önem arz eder. Bu konuda yine doğum doktorunuz ile birlikte karar vermek önerilendir. Seçeceğiniz hastaneyi önceden araştırmak ve ortamı görmek doğum zamanı geldiğinde kendinizi daha rahat hissetmeniz açısından iyi bir hamle olacaktır.

Op. Dr. Duygu Mutlu ile İletişim

Kadın hastalıkları ve doğum alanlarında danışmak istediğiniz tüm konularda Op. Dr. Duygu Mutlu ile temas kurabilirsiniz.