jinekoloji kadın sağlığı

Kadın Sağlığı (Jinekoloji)

Jinekoloji, kadın sağlığının koruyucusu olarak, bilimsel bilgiyle donanmış, duyarlı ve hasta odaklı bir yaklaşımla kadınların yaşam kalitesini artırmayı hedefler. Bu alan kadınların hem sağlık sorunlarının önlenmesinde hem de tedavisinde önemli bir rol oynarken onların fiziksel ve duygusal iyilik hallerine de katkıda bulunur.

Jinekoloji Uzmanlık Alanları

Jinekoloji, kadınların üreme sistemi ve genel sağlığıyla ilgilenen, bu alanda uzmanlaşmış tıp dalıdır. Kadınların hayatının farklı dönemlerinde karşılaşabileceği birçok sağlık sorunuyla ilgilenirken, kadın üreme organlarının hastalıkları, hormonal bozukluklar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, korunma yöntemleri ve idrar kaçırma gibi geniş bir yelpazede hizmet sunulur. Aynı zamanda teknolojinin ve tıbbın sunduğu gelişmeleri takip ederek, kadınların sağlıklı bir yaşam sürmelerini desteklemek ve potansiyel sağlık risklerini önlemek için çeşitli tanı ve tedavi yöntemlerini kullanılır. Bu hastalıkların tedavi yöntemlerinde ana yaklaşımın fonksiyonel tıp bakış açısı olması halinde hastayı bir bütün olarak değerlendirmek ve “hastalık yoktur hasta vardır” felsefesini benimsemek gerekir. Jinekolojinin başlıca konuları:

Operasyonlarda Organ Koruyucu Yaklaşım

Tedavi sırasında operasyon gereken hastalarda artık tüm dünyada öncelik ‘organ koruyucu cerrahi’ olup myomektomi, kistektomi, histerektomi gibi ana jinekolojik ameliyatlar ileri düzey açık ve kapalı (laparoskopik) teknikler ile gerçekleştirilebilir. Özellikle ürojinekolojiye dair her türlü operasyonu vajinal yoldan karın kesisi olmadan gerçekleştirmek mümkündür.

Kadın sağlığının koruyucusu bir jinekolog, bilimsel bilgiyle donanmış, duyarlı ve hasta odaklı bir yaklaşımla kadınların yaşam kalitesini artırmayı hedefler. Bu alanda kadınların hem sağlık sorunlarının önlenmesinde hem de tedavisinde önemli bir rol oynarken onların fiziksel ve duygusal iyilik hallerine de katkıda bulunur.

Op. Dr. Duygu Mutlu ile İletişim

Kadın hastalıkları ve doğum alanlarında danışmak istediğiniz tüm konularda Op. Dr. Duygu Mutlu ile temas kurabilirsiniz.