idrar kaçırma

İdrar Kaçırma

Kadınlarda yaygın olarak görülen idrar kaçırma, mesane kontrolünün kaybedilmesi durumudur. Bu durum kadınların genel sağlığını etkilemekle beraber sosyal hayatını da olumsuz etkiler. Pek çok kadın utanç duygusu ağır bastığı için bu konuda konuşmak istemez. Ancak günümüzdeki birçok teknoloji sayesinde bu rahatsızlığın tedavisi mümkün.

İdrar Kaçırma Tipleri

1. Stres Tip İdrar Kaçırma

Genellikle öksürme, hapşırma, ıkınma gibi karın iç basıncını artıran durumlarda meydana gelen türdür. Altta yatan sebep pelvik taban bozukluğudur. Stres tip idrar kaçırma hastaları lazer veya ameliyat tedavilerinden en çok faydayı gören gruptur.

2. Urge (Taşma) Tip İdrar Kaçırma

Aşırı aktif mesane olarak da bilinen, sıkışma türü idrar kaçırmadır. Hastaya aniden idrar yapma isteği gelir ve genellikle tuvalete yetişemez. Gün içinde ve gece sık sık idrara çıkma isteği oluşur. Altta yatan kronik bir hastalık veya nörolojik bir durum söz konusudur. Bu hasta grubu medikal tedaviye daha çok cevap verir.

3. Mix Tip İdrar Kaçırma

Stres tip ve Taşma tip kaçırma hastalıklarının bir arada gözlemlendiği durumlardır. Hasta öksürük ve hapşırma ile idrar kaçırırken aynı zamanda ani idrar yapma isteği de yaşar. Tedavisi için lazer, ameliyat ve medikal tedavilerin kombinasyonu gerekli olabilir.

İdrar Kaçırmada Tedavi Yöntemleri

Kadınlarımızın bu hastalığı kader olarak kabul etmeyip tedavi için bir doktora başvurması hayat kalitelerini kat be kat yükseltecektir. Ameliyat ya da farklı lazer tedavileri ile kısa sürede sağlıklarına kavuşabilirler.

Hayat Tarzı Değişikliği

Kilo verme, alkol ve kafeinin kısıtlanması, pelvik taban (Kegel) egzersizleri günlük rutine eklenmesi hastalığın gerilemesine fayda sağlar.

İlaçlı Tedaviler

Antikolinerjik ilaçlar başta olmak üzere hormonal ilaçların da desteği ile medikal tedavi mümkündür.

Lazer Tedavileri

Karbondioksit ve radyofrekans gibi farklı lazer yöntemleri kullanılarak hastaya özel bir lazer tedavisi protokolü oluşturularak hastalık tedavi edilebilir.

Ameliyat

Pelvik taban bozukluğu ileri seviyede olan hastalarda TOT ve Mini Sling gibi yöntemler tercih edilir. Eş zamanlı vajinoplasti, sistosel (idrar torbası sarkması) ve rektosel (bağırsak torbası sarkması) operasyonları da yapılabilir.

Op. Dr. Duygu Mutlu ile iletişime geçin.

İdrar kaçırmayla ilgili şikayetleriniz varsa hastalığın ilerlemeden teşhis edilmesi ve sizin için en uygun tedavi yöntemini belirlemek önemlidir.