vajinal kuruluk

Vajinal Kuruluk Tedavisi

Vajinal kuruluk, genellikle östrojen seviyesinin düştüğü durumlarda veya ileri yaşlarda menopozla beraber görülen vajina yolunun yeterince ıslanmaması ve nemini kaybetmesi halidir. Yeterince ıslanamayan vajina, cinsel birlikteliklerin ağrılı ve zor geçmesine neden olur.

Ayrıca kadınlar günlük hayatlarında da vajina bölgesinde hassasiyet, acı ve basınç hissedebilir. Bu nedenle yapılan PRP ve lazer tedavileri ile vajinal kuruluğun tedavi edilmesi amaçlanır.

Vajinal Kuruluğa Neler Neden Olur

Kadınlarda bulunan östrojen hormonunun seviyesi menopoz, gebelik, emzirme dönemlerinde düşüşe geçer. Östrojen hormonunun seviyesindeki bu düşüş vajinal kuruluğun başlıca nedenidir. Bunun yanında bazı antidepresan ve doğum kontrol haplarının da vajinal kuruluğa neden olduğu gözlemlenmektedir. Genital rahatsızlıklar da vajinal kuruluğun bir başka nedeni olabilir. Eğer vajinada tekrar eden enfeksiyonlar varsa, vajina florası bozulmuş veya Sjögren Sendromu hastalığı mevcutsa vajinal kuruluk yaşanması mümkündür.

Vajinal Kuruluk Tedavi Yöntemleri

Vajinal kuruluk farklı uygulamalar ile tedavi edilebilen bir durum. Bu rahatsızlığa neden olan sebepler belirlendikten sonra ihtiyaca en uygun tedavi yöntemi ile çok kısa sürede sağlığa kavuşulması mümkündür.

Lazer Tedavisi

Gebelik dönemi dışında lazer ile vajina girişi ve kanalına vajinal rejuvenasyon (cilt gençleştirme) yapmak mümkün. Tıbbi lazer cihazları ile ağrı hissetmeden çok kısa sürede bu uygulamayı tamamlayıp günlük hayata dönülebilir. Lazer tedavisi ile ayda bir kez olmak üzere genellikle üç – dört seansta vajinal kuruluğunuzu sonlandırabilmek mümkün olacaktır.

PRP Tedavisi

Vajen girişi ve kanalı boyunca uygulanan PRP, vajinanın yenilenmesine, kan dolaşımının artmasına ve dolayısıyla nem dengesinin sağlanmasına olanak tanır. Genellikle lazer ve PRP uygulamaları kombine hayata geçirilerek tedavinin etkisi pekiştirilir. PRP uygulamaları da ortalama ayda bir kez üç seans yapıldığında oldukça tatmin edici sonuçlar doğurur.

Medikal Tedavi

Özellikle menopoz döneminde olan hastalarda bio eşdeğer hormon replasman tedavileri ve östrojen azlığına bağlı kuruluklarda vajen içerisine lokal olarak bazı östrojenli kremler uygulanabilir. Enfeksiyon varlığında da, öncelikle enfeksiyonu tedavi etmek önemlidir. Lubricant (kayganlaştırıcı) jellerin, tedavi edici özelliği yoktur; sadece birliktelik sırasında geçici rahatlama sağlar.

Op. Dr. Duygu Mutlu ile İletişim

Kadın hastalıkları ve doğum alanlarında danışmak istediğiniz tüm konularda Op. Dr. Duygu Mutlu ile temas kurabilirsiniz.