Kızlık Zarı Onarımı Hymenoplasti

Hymenoplasti ( Kızlık Zarı Onarımı)

Hymenoplasti, halk arasında kızlık zarı olarak bilinen hymen dokusunun genellikle ilk ilişki ile bazen de kaza ve / veya travmalarla bütünlüğünün bozulması sonucu yeniden onarılması işlemidir. 18 yaş üstü her kadın kendi rızası ile 18 yaş altı kız çocuklarında ise ebeveyn onayı ile işlemi klinik ortamında gerçekleştirilir. Bu uygulama hassasiyet gerektiren ve mahremiyetin ön planda tutulduğu bir işlemdir.

Hymenoplasti Türleri Nelerdir?

Geçici ve kalıcı olmak üzere iki yöntem vardır. Geçici Kızlık Zarı Onarımı, planlanan ilişkiden önce en fazla bir hafta içinde gerçekleştirilir. Kalıcı Kızlık Zarı Onarımında ise kırk günlük iyileşme sonrası herhangi bir süre kısıtlaması yoktur.

1. Geçici Kızlık Zarı Onarımı

Geçici kızlık zarı onarımı, aslında kızlık zarı dikiminden maksimum bir hafta sonrasına kadar cinsel ilişkinin gerçekleşmesi gerektiği için ‘geçici’ olarak tanımlanır. Uygulama planlanan ilişki tarihine ne kadar yakın gerçekleşirse o kadar başarılı olacaktır. Hatta aynı gün içinde bile kızlık zarı onarımı gerçekleştirilebilir. Adından ötürü, uygulama sonrası mutlak başarı sağlanamayacağına dair bir endişe yaratsa da, geçici kızlık zarı onarımını tercih eden hastalarda genellikle başarı oranı oldukça yüksektir.

2. Kalıcı Kızlık Zarı Onarımı

Ortalama kırk günlük iyileşme süresinden sonra dokuların tamamen eski haline getirilmesini amaçlayan bu yöntemde herhangi bir süre kısıtlaması yoktur. Özellikle küçük yaşta olan ya da kaza sonucu hymen bütünlüğü bozulan hastalarda kalıcı onarım daha sık tercih edilir. Kalıcı kızlık zarı onarımından sonra belirli bir süre içinde cinsel ilişkiye girilmesi gibi bir zorunluluk bulunmaz. Aksine kalıcı kızlık zarı onarımında uygulama sonrası en az kırk gün boyunca dokuların kendini toparlaması için dikim sonrası ilk kırk gün cinsel birliktelik önerilmez.

Kızlık Zarı Onarım Prensipleri

Dikim Yöntemleri

En bilinen yöntem flep yöntemi olmakla beraber hasta için en uygun yöntemi belirlemek önemlidir. Genellikle lazer ile kesim yaparak mikrocerrahi veya flep yöntemi uygulanır. Bu yöntemler iyileşmenin en başarılı olduğu ve dışarıdan genellikle anlaşılmayan yöntemlerdir.

Uygulama Sırasında

Hymenoplasti, lokal anestezi ile ortalama on beş ila yirmi dakikalık zaman diliminde gerçekleştirilir. Hastanın regl olmaması gerekir. En ideal zamanlama adet bittikten sonra yapılmasıdır. Vajinal genişlik rahatsızlığı olan hastalarda uygulama esnasında lazer ile vajina daraltma da yapılması mümkündür. Vajen girişinde sorun olan hastalarda vajen girişinin estetiği (perinoplasti) de eşzamanlı gerçekleştirilebilir.

Barbie Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulama Sonrasında

Hasta hymenoplasti sonrası yolculuk yapabilir, banyo yapabilir, günlük rutinine dönebilir. Herhangi bir ağrı ve kanama beklenmez. Geçici kızlık zarı onarımında herhangi bir ilaç veya pansumana gerek yoktur. Kalıcı kızlık zarı onarımı sonrasındaysa bir hafta süreyle doktorun reçete ettiği antibiyotik kullanılır ve iki hafta boyunca genital bölgenin iyotlu su ile temizliği yapılır. Ağır kaldırma, ıkınma, zorlama gibi hareketlerden ilk iki hafta kaçınmak önemlidir.

Op. Dr. Duygu Mutlu ile İletişim

Kadın hastalıkları ve doğum alanlarında danışmak istediğiniz tüm konularda Op. Dr. Duygu Mutlu ile temas kurabilirsiniz.