smear kolposkopi

Smear ve Kolposkopi

Rahim ağzından alınan sürüntü örnekleri (SMEAR), serviksteki hücresel değişimler hakkında bilgi verir. Servikste saptanan hücresel değişimler daha detaylı araştırma gerektirdiğinde ise kolposkopi yöntemi ile vajina dışından rahim ağzı gözlemlenir.

Geleneksel yöntemlerin yanı sıra günümüzde video kamera teknolojileri kullanılarak bu görüntüler ekrana yansıtılabilir ve hasta eş zamanlı olarak doktoruyla birlikte görüntüleri izleme şansı bulur.

Smear Ne Zaman Alınmalı?

Cinsel hayatın başlangıcından itibaren yılda bir kez rutin kontrollere gidilmesi ve SMEAR örneğinin alınması önerilir. HPV Testi ile beraber bakıldığında (co-test) sonuç negatif ise beş yılda bir tekrar edilmesi yeterlidir. SMEAR sonucunun şüpheli olması veya HPV Testinin yüksek risk grubundan bir tipte pozitif olması kolposkopik incelemeyi gerektirir.

Kolposkopi

Kolposkopi Nasıl Yapılır?

Kolposkopi rahim ağzını yaklaşık kırk kata kadar büyüten bir mikroskobik inceleme teknolojisidir. Hastalar genelde kolposkopi için anestezi gerektiğine inansa da günümüzdeki teknoloji ve kolposkopi makineleri ile bu işlemi ağrısız atlatılması beklenir. Bu nedenle hastalar çoğu kez anesteziye gerek dahi duymadan kolayca kolposkopi muayenesi olabilirler.

Kolposkopinin temelinde, farklı türde boyaların rahim ağzına püskürtülmesi sonucu boyaların dokuya tutunma şekillerinin ve rahim ağzındaki değişimlerin gözlemlenmesi yatar. Eğer riskli bir durum teşhis edilirse biyopsi ile detay incelemeye karar verilir.

Biyopsi Uygulamasının Temelleri

Rahim ağzından alınan biyopsiler bu bölgede sinir dokusu çok bulunmadığı için ağrısız olması beklenir. Biyopsi sonucu temiz çıkan hastalar, daha sık SMEAR kontrolü ile yakın takibe alınır. Biyopsi sonucunda kanser öncülü bir durum olduğu tespit edilirse, LEEP (konizasyon) işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemde rahim ağzının bir kısmı konik şekilde cerrahi olarak alınır.

Bebeğin geliştiği ve anne karnında yer aldığı rahim, rahim ağzına göre geride kaldığı için uygulamanın gebe kalmaya veya gebeliğe zarar verme olasılığı düşüktür. Cerrahi müdahaleye ek olarak bazı medikal ilaç tedavileri ile de hastalığın gerilemesi sağlanabilir.

Op. Dr. Duygu Mutlu ile İletişim

SMEAR birçok hastalığın teşhisi için kritik önem arz eder. Rutin kontrollerinizi ve yılda en az bir kez SMEAR örneğinizi vermeyi ihmal etmeyin.