Barbie Estetiği

Barbie Estetiği

Barbie Estetiği popüler hale gelmeden önce vajina dudaklarında (labia minora) asimetrisi olan kadınlarda dudakların cerrahi operasyonla düzeltilmesi ve istenen görünüme kavuşması için labioplasti tekniği geliştirilmiştir. İlk olarak Los Angeles’ta geliştirilen bu yöntem son yıllarda bu konuda estetik ihtiyaç duyan kadınlar için başvurulan müdahalelerden biri.

Sadece dudaklardaki simetrinin sağlanmasıyla kalmayıp, labia majora adı verilen büyük dudakların dolgunlaştırıldığı, klitorisin üzerindeki derinin yeniden şekillendirildiği, vajina girişinin yani perine bölgesinin düzeltildiği ve ihtiyaç halinde vulva renginin açıldığı operasyonların tümüne ise Barbie Estetiği adı verilir.

Barbie Estetiği Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Labioplasti, tek başına da tercih edilen bir yöntem olabileceği gibi Barbie estetiğinin bir parçası olarak da uygulanabilir. Peki hangi durumlarda neye ihtiyaç duyulur?

Değişen Hasta Beklentileri

Son yıllarda talebi artan labioplasti operasyonlarında hastaların beklentilerinin zaman içerisinde değişiklik göstermeye başladığı gözlemlenmekte. Bundan birkaç yıl önce labioplasti uygulamaları sonucunda labia minoralar (küçük dudaklar) ayakta durduğunuzda halen dışarıdan görünebilir olsun istenirken, zamanla hastalar vulvanın tamamen dudakları kapattığı, Barbie görünümü talebinde bulunmaya başladılar.

Labia Major Dolguları

Barbie estetiğinde küçültülmüş veya şekli değiştirilmiş dudakların yanında, vulva dışında kalan bölge dolguyla zenginleştirerek, iç dudakların tamamen kapanması sağlanır. Böylelikle hastalar pürüzsüz, arzu edilen Barbie görüntüsüne ulaşabilir. Vulva bölgesindeki uygulamalarda dolgulardan faydalanılabileceği gibi dolgu maddesi istemeyen hastalarda radyofrekans lazer yöntemleri ile doku sıkılaştırması ve toparlaması yapmak da mümkün.

Barbie Estetiğinde Kullanılan Dolgu Türleri

1. Radyofrekans Lazer

Dolgu maddesi kullanmak istemeyen ve doğal dokusunu koruyarak gençleştirme isteyen hastalarda tercih edilen başarılı bir yöntemdir. Üç hafta arayla üç – dört seans lazer uygulaması yapılır. Seanslar ortalama on beş dakika sürer. Burada radyofrekans dalgaları ile sarkmış vulva dokusu daha dolgun ve sıkı bir görünüme kavuşur.

2. Hyalüronik Asitli

Hyalüronik asitli geçici dolgular, hastanın metabolizma hızına göre değişmekle beraber, genellikle ortalama iki yıl kalıcılığı olan hazır dolgulardır. Düzenli olarak yapılan dolguların kalıcılığı, genital estetik görünüm süresinin uzun olmasına yardımcı olur. Hyalüronik asitli geçici dolguların hızlı ve pratik çözüm sunduğu değerlendirilmektedir.

3. Yağ Enjeksiyonu

Lyposuction yöntemiyle hastadan elde edilen yağ bölgeye enjekte edilir. Doğal bir yöntem gibi görünse de, genellikle yağ dolgusunun kısa bir süre sonra çöküntü yarattığı, estetik görünümün uzun süreli kalmadığı gösterilmiştir. Bu nedenle artık yağ enjeksiyonu yerini daha pratik olan hazır dolgulara bırakmış olsa da hastanın tercihine göre bu yöntem de uygulanmaktadır.

Barbie Estetiği Uygulama Prensipleri

Gerekli Koşullar

Bekaret uygulamaya engel değildir. Bunun yanında hastanın Barbie estetiği uygulaması sırasında regl dönemi içinde olmaması (adet görmüyor olması) gerekir. Hamile veya gebelik riski bulunan hastalara Barbie estetiği yapılamaz. Yeni anneler için doğumdan en az kırk gün sonra uygulama gerçekleşebilir. Emziren annelere de Barbie estetiği yapılması mümkündür.

Barbie Estetiğinde Kullanılan Cihazlar

Nasıl Yapılır?

Genellikle lokal anestezi ile yapılan labioplasti işlemleri 1,5 ila 2 saat arasında sürer. Buna karşılık dolgu ve lazer işlemleri on ila on beş dakika arasında tamamlanır. Hasta uygulamadan hemen sonra günlük hayatına geri dönebilir, yolculuk yapabilir. Barbie estetiği olan hastalar genellikle uygulamadan sonra birinci hafta ve birinci ay bitiminde kontrolleri ardından rutin hayatlarına dönebilirler.

Barbie Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyon Sonrası

Uygulama sırasında dikiş atılmışsa kırk gün boyunca havuz, deniz, spa gibi ıslak alanlar kullanılmamalı, cinsel birliktelik yaşanmamalı, dar kıyafetler, tayt, skinny jeanler tercih edilmemelidir. Hava geçiren, pamuklu rahat iç çamaşırları ile bölgenin temiz tutulması önerilir. Bölgeye özel bir pansuman, dikiş alımı gerekmez. Uygulama sonrasında hemen duş alınması mümkündür, hastanın iki üç gün içinde işine dönmesi beklenir. Sadece lazer tedavisi yapılan hastalar üç ila beş gün içinde cinsel yaşamlarına dönebilir.

Op. Dr. Duygu Mutlu ile İletişim

Kadın hastalıkları ve doğum alanlarında danışmak istediğiniz tüm konularda Op. Dr. Duygu Mutlu ile temas kurabilirsiniz.