Labioplasti Küçük Dudak Estetiği

Labioplasti (Küçük Dudak Estetiği)

Labioplasti estetik yöntemi, vajina küçük dudaklarındaki asimetriden rahatsız olan hastalar için ortalama iki ila üç saat süren bir operasyondur. Labioplasti genellikle bir estetik operasyonu olarak algılansa da aynı zamanda genital bölgede ve vajinada fonksiyonelliği de sağlayan bir tedavi yöntemidir. Çoğunlukla klitoraplasti (hudoplasti) ile birlikte yapılması daha uygundur. Aynı zamanda Barbie estetiğinin bir parçası olarak değerlendirilebilir ya da tek başına da uygulanabilir.

Labia minoralarının görünümünden rahatsız ya da fonksiyonel sağlık sorunu yaşayan hastalar bu operasyon ile kısa sürede günlük hayatına dönebilir. Bu operasyonda lazer teknolojileri kullanılabileceği gibi geleneksel yöntemlerle de tercih edilebilir.

Hangi Durumlarda Labioplasti Yapılabilir?

Dar kıyafet veya bikini giydiğinde dış görünümden rahatsız olan, vajina dudaklarının daha küçük olmasını tercih eden, ilişki sırasında dudakların vajina yoluna teması sebebiyle ağrı yaşayan ya da büyük labia minoralar bölgenin kuru ve temiz kalmasını zorlaştırdığı için tekrarlayan enfeksiyonlar ile mücadele eden hastalarımızda labioplasti konfor ve estetik sağlayan bir yöntemdir.

Labioplasti Estetik Prensipleri

Gerekli Koşullar

Labioplasti uygulamasına bekaret engel değildir. Estetik operasyon sırasında hastanın adet görmüyor olması (regl dönemi içinde olmaması) gerekir. Tüm genital estetik operasyonlarında olduğu gibi hamile veya gebelik riski bulunan hastalara labioplasti yapılamaz. Doğumdan en az kırk gün sonra yeni anneler bu operasyona girebilir. Emziren annelere de küçük dudak estetiği yapılabilir.

Barbie Estetiğinde Kullanılan Cihazlar

Nasıl Yapılır?

Labioplasti işlemleri genellikle lokal anestezi ile iki – üç saat arasında sürer. Doku hasarını en az seviyede tutmak için genellikle radyofrekans lazer ile kesim gerçekleştirilir. Lineer, wedge, deepitalizasyon gibi yöntemlerden en sık lineer başta olmak üzere hasta için en uygun teknik belirlenir. Kendiliğinden eriyen dikiş ipleri ile estetik dikiş yapılır. Herhangi bir dikiş alma gerekmez. Operasyon sonrası hastalar genellikle birinci hafta ve kırkıncı gün kontrollerini yaptırdıktan sonra tüm rutinlerine geri dönebilir.

Operasyon Sonrası

Uygulama sonrası hasta günlük hayatına geri dönebilir, yolculuk yapabilir, duş alabilir. Küçük dudak estetiğinde, hastalara iki veya üç günlük istirahat sonrası işe dönüş önerilir. Uygulama sırasında dikiş atıldığı için kırk gün boyunca cinsel birliktelik yaşanmamalı, havuz, deniz, spa gibi ıslak alanlar kullanılmamalı, dar kıyafetler, tayt, skinny jeanler tercih edilmemelidir. Bölgenin temiz ve kuru tutulması için pamuklu, hava geçiren, rahat iç çamaşırları kullanmaları önerilir. Eriyen dikiş ipi olduğu için dikiş alımı gerekmez. Doktorun reçete ettiği ilaçlar kullanılır ve bölge iyotlu su ile temizlenir.

Op. Dr. Duygu Mutlu ile İletişim

Kadın hastalıkları ve doğum alanlarında danışmak istediğiniz tüm konularda Op. Dr. Duygu Mutlu ile temas kurabilirsiniz.