adet düzensizliği

Adet Düzensizliği

Adet döngüsü birbirini takip eden iki regl döneminin ilk günleri arasındaki süre baz alınarak hesaplanır. Normal bir menstrual period her yirmi ila otuz beş günde bir ortalama üç – yedi gün sürer. Bu takvimin dışına çıkan adet döngülerinde, veya kırk günden fazla süredir adet görmeyen hastalarda adet düzensizliği ihtimalini araştırmak gerekir.

Adet Düzensizliğinin Nedenleri

1. Anatomik

Anatomik olarak rahimdeki polip, myom, tümör veya yumurtalıktaki bazı kistler ya da rahim ağzındaki patolojiler düzensizliğe yol açabilir. Muayenelerde ilk önce bu olasılıklar değerlendirilir.

2. Hormonal

Kadınlık hormonlarına ek olarak, tiroid veya süt bezi hormonlarındaki değişimler ya da dışarıdan alınan takviye hormon tedavileri veya bazı ilaçlar adet düzensizliğini tetikleyebilir.

3. Dış Faktörler

Stres, hızlı kilo alıp verme, ağır antrenmanlar, hayat tarzında meydana gelen köklü değişimler, ani kayıplara bağlı yas ve üzüntü sürecine girme de neden olan dış faktörler arasında yer alır.

Adet Düzensizliği Nasıl Tedavi Edilir?

Muayene Sırasında

Hastanın detaylı öyküsünü dinlenir. Anatomik unsurları gözlemlemek için vajinal muayene ile özellikle rahim ağzı değerlendirilir. Ardından ultrasonla rahim ve yumurtalıklar incelenir. İhtiyaç halinde hormon testleri ve bazı tahlillerle tanı kesinleştirilir. Hormon testleri genellikle adetin üçüncü ile beşinci günü arasında yapılır. Bugünlerde doktora başvurmak hormon testlerini aynı gün yapabilmek adına zaman kazandırır. Kırk günden fazla süredir adet görmeyen hastaların vakit kaybetmeden doktora hemen başvurması önerilir.

Tedavi Süreci

Regl düzensizliğinde tedavi türünü altta yatan sebepler belirler. Anatomik nedenlerle yaşadığınız adet düzensizliğinde genellikle cerrahi düzeltmelere ihtiyaç duyulur. Hormonal bozukluklardaysa medikal tedavi yöntemleri ön planda düşünülür. Hayat tarzına bağlı döngü düzensizliklerinde ise hastanın yaşam koşullarını iyileştirecek medikal takviyeler ve destek tedavileri uygulanır. Reglin ilk yıllarında yumurtlama düzeninin oturması birkaç sene alabileceği için, bu süreçteki düzensizlikler çoğunlukla tedavi gerekmeksizin takip edilir.

Op. Dr. Duygu Mutlu ile İletişim

Adet döngünüz yukarıda anlattığımız hesaplamayla yirmi günden kısa veya otuz beş günden uzunsa, üç günden kısa veya yedi günden uzun sürmeye başladıysa, adet miktarında azalma veya artma olduysa normal olmayan bir durum söz konusu olabilir.